Každé oko je iné. Pri každom pacientovi je potrebná individuálna starostlivosť a prístup. 

ALTERNATÍVOU PRE KRÁTKOZRAKÝCH AJ ĎALEKOZRAKÝCH PACIENTOV JE LASEROVÁ KOREKCIA. NETRVÁ DLHŠIE AKO DESAŤ MINÚT

Príťažlivé, unavené, opuchnuté, usmievavé, hnedé, modré či zelené, aj takéto sú naše okná do duše. Už filozof René Descartes povedal, že kvalita nášho života závisí od našich zmyslov. Jedným z nich je, samozrejme, aj zrak. Preto je potrebné sa oň starať, ak je poškodený dioptrickými chybami oka, ktoré nám bránia viesť kvalitný a plnohodnotný život.

Zhoršené videnie v dôsledku dioptrických chýb je sprevádzané zníženým, zahmleným i nepresným videním do diaľky, blízka alebo na obe vzdialenosti. Ďalšími prejavmi sú slzenie očí alebo bolesť hlavy, ktorá sa môže šíriť až do temena, šije a ramien. Ak trpíte spomenutými príznakmi a míňate známych na ulici bez povšimnutia, nielenže prichádzate o zaujímavé stretnutia, ale určite potrebujete navštíviť odborníka.

Chyby oka

Medzi najčastejšie očné vady patrí ďalekozrakosť, tá väčšinou spôsobuje zlé videnie nielen do blízka, ale aj do diaľky, a spôsobuje nadmerné namáhanie očí, únavu i bolesti hlavy. Podobné ťažkosti môže vyvolať aj krátkozrakosť, pri ktorej vidíte dobre do blízka, ale na diaľku je obraz rozmazaný. Preto si zvyknete často prižmurovaním zaostrovať obraz. V neposlednom rade ľudia trpia aj astigmatizmom, ktorý sa prejavuje tým, že nevidíme ostro nielen do blízka, ale ani do diaľky. V kombinácii s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou spôsobuje únavu očí alebo bolesti hlavy a zamieňanie si navzájom podobných znakov, ako sú napríklad písmena H, M, N alebo číslice 0 a 8.

Špeciálny laser vás natrvalo oslobodí od dioptrií

Plus či mínus?

Spomenuté očné chyby môžeme najčastejšie korigovať okuliarmi, ktoré podľa slov lekára MUDr. Františka Dabocziho z očnej kliniky 3F Mikrochirurgia oka si ľudia vysvetľujú tak, že plusové okuliare sa používajú do blízka a tie mínusové do diaľky „Samotné znamienko však neurčuje, či sú okuliare na blízko alebo do diaľky. Krátkozrakí ľudia majú oči, ktoré lámu svetlo pred sietnicu. Z toho dôvodu im musíme pomocou okuliarov rozptýliť lúče tak, aby padali do vzdialenejšieho ohniska. To docielime sklami, ktoré sa volajú rozptylky. Naopak, u ďalekozrakých lúče padajú za sietnicu a potrebujeme takzvané spojky, aby sme zabez- pečili lámanie svetla priamo do ohniska na sietnici. Existujú aj astigmatické sklá, ktoré svetlo lámu len v jednej rovine a korigujú príznaky pri astigmatizme,“ povedal F. Daboczi.

Liečba

Zhoršené videnie môžete úspešne korigovať okuliarmi, vnútroočnými i kontaktnými šošovkami. Ak však nechcete stráviť väčšiu časť svojho života s okuliarmi na nose a jednoducho túžite po zmene, alternatívou je laserová korekcia. Ide o operáciu, ktorá netrvá dlhšie ako desať minúť. Realizuje sa pomocou laserov, ktoré používa aj očná klinika 3F Mikrochirurgia oka v Košiciach.

Zdroj: KOŠICE:DNES
Publikované: 6. augusta 2018