SIVÝ ZÁKAL SA NEVYLIEČI TABLETKAMI ANI KVAPKAMI.
POMÔŽE BEZBOLESTNÁ OPERÁCIA

Nedokážete už plnohodnotne fungovať? Farby nemajú živosť a pomaly strácate aj jasné a ostré videnie? Za tieto ťažkosti môže sivý zákal, ktorý patrí medzi najčastejšie dôvody slepoty na svete. Nenechajte sa preto už obmedzovať pri bežných činnostiach a začnite viesť kvalitný život.

Sivý zákal (katarakta) je ochorenie, ktoré nie je možné liečiť ani zastaviť žiadnymi tabletkami ani kvapkami. V pokročilom štádiu už na zlepšenie zrakovej ostrosti nepomáhajú ani silnejšie okuliare a nevyhnutná je operácia. Odstránenie sivého zákalu patrí v dnešnej dobe k najčastejšie vykonávaným operáciám. Ide o bezbolestnú a efektívnu metódu, ktorá dokáže vrátiť pacientovi farebný a pestrý život. „Vykonáva sa v lokálnej anestéze. Do oka sa nakvapkajú kvapky na jeho znecitlivenie. Trvá to približne pätnásť minút a vstupné ranky majú len 2,2 milimetra,“ vysvetlila MUDr. Radka Pastorová z očnej kliniky 3F Mikrochirurgia oka.

Na veľké rany zabudnite

V minulosti sa sivý zákal odstraňoval z oka vcelku. Takže bola potrebná veľká rana na oku. Teraz sa však používa moderná metóda za pomoci ultrazvuku. „Chirurg urobí okrúhly otvor do púzdra šošovky. Potom ju pomocou ultrazvuku rozdelí na viacero častí, ktoré postupne z oka odstráni. Vyčistí púzdro a implantuje do oka umelú vnútroočnú šošovku, ktorú držia dve „nôžky“- haptiky a zabezpečia jej stabilitu. Na konci operácie sa operačné vstupné ranky šijú iba v najnutnejších prípadoch. Väčšinou sa len vytvorí opuch v okolí rany, ktorý pritlačí jej okraje tesne k sebe, a tým sa stávajú vodotesné,“ povedala očná lekárka.

Operácia trvá len pätnásť minút

MUDr. Radka Pastorová, lekárka kliniky 3F Mikrochirurgia oka

Unikátny laser

Najmodernejším spôsobom operácie je kombinácia femtosekundového lasera s ultrazvukom a je dostupná len na troch pracoviskách na Slovensku. Jedným z nich je očná klinika 3F Mikrochirurgia oka, ktorá je jedinou na východnom Slovensku. Vďaka tejto jedinečnej metóde sa znižuje aj množstvo používanej ultrazvukovej energie počas operácie, a tým aj jej nežiaduci vplyv na štruktúry oka. Operácia má dve fázy. Prvá je vykonávaná femtosekundovým laserom. S maximálnou presnosťou. „Laser urobí operačné rany, kruhový otvor do púzdra a rozdelí šošovku na menšie časti. V druhej fáze má už chirurg pripravené operačné pole a nemusí použiť ostré nástroje,“ zhodnotila Pastorová.

Spokojnosť pacienta

Výborné videnie a spokojnosť pacienta sa dosahuje správnym výberom vnútroočnej šošovky. Najzákladnejšia je monofokálna šošovka, ktorá zabezpečí výborné videnie na jednu vzdialenosť, napríklad na diaľku. Potom sú to multifokálne šošovky, ktoré zaostrujú do viacerých vzdialeností, či pseudoakomodačné, ktoré sú vyrobené na to, aby aspoň čiastočne napodobnili vlastný pohyb ľudskej šošovky pri zaostrovaní. „Pri výbere nejde len o správnu dioptrickú hodnotu, ale hlavne o vhodný typ šošovky, ktorá pacientovi po operácii uľahčí jeho každodenné činnosti, či už v práci alebo vo voľnom čase,“ dodala očná lekárka.

ZDROJ: KOŠICE:DNES
Publikované: 6. augusta 2018