PRELEX, čiže PREsbyopic Lens EXtraction, voľne preložené ako výmena vnútroočnej šošovky pri presbyopii. Tento typ operácie je nádejov pre pacientov, ktorý nosia okuliarovú korekciu na blízko a nevedia si na ňu zvyknúť, resp. im prekáža pri aktívnom životnom štýle.
Presbyopia alebo starecká vetchozrakosť, je refrakčná chyba, pri ktorej človek nevie doostriť na veci vo svojej blízkosti. Bežná vzdialenosť na čítanie a prácu na blízko je cca 30-40 cm. V mladšom veku je ľudská šošovka dostatočne elastická, a preto je možná akomodácia (zaostrovanie). Pri pohľade na blízko dochádza ku kontrakcii cirkulárneho svalu, a tým k zmene zakrivenia prednej plochy šošovky. Vďaka tomuto mechanizmu sa blízke predmety zobrazia presne na sietnici a vzniká ich ostrý obraz. Okolo 40teho roku života, však dochádza k strate elasticity šošovky, a tento mechanizmus už nefunguje dostatočne. Preto sa blízky obraz nepremieta priamo na sietnicu, ale mimo nej a vnímaný obraz je rozmazaný. Videnia je zahmlené, nejasné, sprevádzané únavou a bolesťami hlavy. Prirodzene sa ho snažíme doostriť oddialením predmetu od oka. Preto sa často pri tejto refrakčnej chybe ľudovo hovorí „mám krátke ruky“. Presbyopická korekcia zaostrí videnia do blízka, ale do diaľky videnia zhorší. Takže ju nutné opakované nasadzovanie a odstraňovanie okuliarov počas dňa. Nie každému to vyhovuje a mnohí si na to nevedia zvyknúť. Máme pre vás riešenie.
Čo je PRELEX?
Na našom pracovisku vykonávame úspešne operáciu Prelex už niekoľko rokov. Ide o vnútroočnú operáciu za účelom odstránenia korekcie na všetky vzdialenosti, aj na blízko. Podstatou je odstránenie vnútroočnej šošovky a jej nahradenie umelou multifokálnou šošovkou. Každej takejto operácii predchádza rozhovor s pacientom, viacero meraní a vyšetrení na dôkladnú diagnostiku a vyšetrenie oka, výpočty dioptrickej hodnoty šošovky a nakoniec vysvetlenie priebehu operácie a navrhnutie vhodnej šošovky pre pacienta. Operácia prebieha v lokálnej anestéze a trvá približne 15 minút.
Na našom pracovisku je možné absolvovať operáciu PRELEX, resp. FemtoPRELEX.
FemtoPRELEX
Po aplikácii znecitlivujúcich kvapiek a po dostatočnom rozšírení zreničky je vykonaná prvá femto (laserová) časť operácie. Femtosekundový laser podľa našich nastavení vytvorí paracentézy (operačné vstupy) do oka, cirkulárny otvor do šošovkového púzdra (kapsulorhexa) a rozdelí šošovku na viacero častí. Potom sa pristupuje k samotnej operácii, kedy už chirurg vstupuje do oka bez nutnosti použitia ostrých nástrojov cez predpripravené otvory. Odsaje sa rozdelená šošovka a na jej miesto, do vyčisteného púzdra sa zaimplantuje umelá vnútroočná šošovka.
PRELEX
Ide o tú istú operáciu, ale bez použitia femtosekundového lasera. Chirurg si vytvorí vstupy do oka, otvor do púzdra a následne aj rozdelenie šošovky za pomoci nástrojov a ultrazvuku. Po odsatí šošovky, na jej miesto zaimplantuje umelú šošovku. Po operácii je pacient ošetrený a s prelepeným okom odchádza domov.
Vnútroočná šošovka
Aby pacient videl ostro, musí mať oko určitú dioptrickú hodnotu. Tú nám po odstránení prirodzenej šošovky zabezpečí vnútroočná umelá šošovka. Pred každou operáciou a pri plánovaní postupu sa prihliada na individuálne parametre a potreby každého človeka. Podľa meraní sa vypočíta pre každé oko presná hodnota, a tým sa zabezpečí ostré videnie bez okuliarovej korekcie po operácii. K prvým umelým vnútroočným šošovkám, ktoré po operácii zabezpečili videnie aj do blízka aj do diaľky patrili bifokálne šošovky RESTOR od firmy Alcon. Na našom pracovisku boli používané veľmi často a dlho. Neskôr sa naše možnosti rozšírili o trifokálnu šošovku Panoptix. Táto šošovka stále patrí k celosvetovo najviac implantovaným šošovkám. Zabezpečuje nielen vynikajúce videnie do blízka a do diaľky, ale dnes aj veľmi potrebné videnie na strednú – počítačovú – vzdialenosť. Vzhľadom na štruktúru optickej časti šošovky však má svoje obmedzenia. To znamená, že nie je vhodná pre každého pacienta bez rozdielu.
Videnia na tri rôzne vzdialenosti zabezpečujú cirkulárne „výbrusy“ v optickej časti. Tie však aj vytvárajú svetelné fenomény pri odraze svetla. To znamená obmedzenia hlavne v noci, a hlavne pre nočných šoférov. Tí pri pohľade cez túto šošovku sú výraznejšie osvetlení svetlami oproti idúceho auta, a preto nevidia dostatočne ostro. Okolo svetelného zdroja sa vytvára efekt roztriešteného svetla, resp. človek vidí svetelné kruhy okolo svetelného zdroja a znížený kontrast. Pri správnej indikácii však poskytuje veľký komfort a voľnosť, preto aj dnes patrí k obľúbeným a úspešným šošovkám.
K celosvetovo najnovšej generácii šošoviek patrí šošovka Vivity, ktorú implantujeme aj u nás. Ide o nedifrakčnú šošovku s rozšíreným rozsahom videnia. To znamená, že jej optická časť neobsahuje cirkulárne „výbrusy“, a tým sa aj eliminujú svetelné kruhy a rozštiepené svetlo pri nočnom šoférovaní. Poskytuje kontinuálne videnie, vďaka čomu sa po operácii zaobídete pri vykonávaní bežných denných aktivít väčšinou bez okuliarov. Hovoríme tomu sociálne videnie. Pri bežnom živote aktivity ako šoférovanie, sledovanie palubnej dosky, používanie počítača, čítanie správ na mobile, sledovanie hodiniek, make – up, hranie kariet, nákupy a čítanie cenoviek, práce v kuchyni a v domácnosti, či v dielni budete bez problémov zvládať aj bez okuliarovej korekcie. Avšak pri dlhšom čítaní, lúštení krížoviek a sledovaní menších písmen sa okuliarom nevyhneme. Vďaka všetkým týmto šošovkám máme rozšírené možnosti a vieme pomôcť širšiemu spektru pacientov a urobiť ich život aktívnejším s vyššou nezávislosťou od okuliarovej korekcie.
Objednajte sa ku nám na vyšetrenie a radi vám poradíme a pomôžeme.