PRAVIDELNÝMI VYŠETRENIAMI PREDÍDETE ZHORŠENIU ČI STRATE ZRAKU

V našich pondelkových novinách ste sa dočítali niečo o glaukóme – zelenom zákale. Dozvedeli ste sa, že ak sa tento tichý zlodej zraku nelieči, postupne môže dôjsť k nezvratnému poškodzovaniu zrakového nervu so zužovaním zorného poľa, čo môže viesť k rapídnemu zhoršovaniu zraku až slepote.

Ako to už pri mnohých ochoreniach býva, najlepšie je podchytiť ich včas. Dnes vám preto priblížime, ako glaukóm liečiť.

Zastavte prepuknutie ochorenia správnou liečbou

V dnešnej dobe môžeme s využitím moderných prístrojov diagnostikovať glaukóm ešte skôr než vzniknú prvé príznaky, alebo predtým ako dôjde k badateľnému poškodeniu zrakového nervu. Cieľom liečby zeleného zákalu je toto poškodzovanie zastaviť a ochrániť tak zrakové funkcie, respektíve zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu. Základom liečby je znížiť vnútroočný tlak na hodnotu, kedy sa zastaví progresia ochorenia. Taktiež je dobré zvýšiť odolnosť nervových buniek a zlepšiť ich výživu a prekrvenie.

Pomôžu kvapky, tabletky či operácia

Primárny glaukóm otvoreného uhla je ochorenie relatívne dobre liečiteľné, ale nie vyliečiteľné. Liečba spočíva v aplikácii očných kvapiek s cieľom znížiť vnútroočný tlak. Pokiaľ majú kvapky nedostatočný efekt, možno pridať i tabletky, poprípade pristúpiť k laserovej alebo klasickej chirurgickej operácii. Pri liečbe kvapkami je dôležité, aby sa používali pravidelne, podľa predpisu.

Ako na glaukómový záchvat

Primárny glaukóm uzatvoreného uhla je často spojený s atakmi glaukómového záchvatu, ktoré si vyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Aj napriek intenzívnej a včasnej liečbe však tento záchvat zanecháva trvalú zmenu – poškodenie na zrakovom nerve. Rozsah tohto poškodenia závisí od dĺžky trvania a intenzity záchvatu.

MUDr. Slavomír Dzúr zo spoločnosti 3F Mikrochirurgia oka, ktorá disponuje kompletným prístrojovým vybavením na diagnostiku a liečbu glaukómu, sa s nami podelil o poznatky zo svojej praxe: „U pacientov so zvýšeným rizikom glaukómového záchvatu odporúčame realizovať preventívne iridotómie (otvory v periférnej časti dúhovky), aby sme záchvatu predišli. Týchto rizikových pacientov je možné určiť očným vyšetrením. Na zvládnutie ochorenia je dôležité dodržiavať režim liečby a absolvovať pravidelné vyšetrenia.“

Základom liečby glaukómu je znížiť vnútroočný tlak na hodnotu, pri ktorej sa zastaví progresia ochorenia

Očné vyšetrenia vám zachránia zrak

Glaukóm je známy ako „tichý zlodej zraku“, keďže sa môže rozvíjať bez akýchkoľvek nápadných príznakov. Pacient môže prísť až o 40% zraku bez toho, aby čokoľvek spozoroval. Preto sú pre včasnú diagnózu a liečbu dôležité pravidelné očné vyšetrenia u lekára.

„V prípade indikácie operačného riešenia vieme pacientom poskytnúť širokú paletu operačných antiglaukómových zákrokov, ako aj pred a pooperačnú starostlivosť. Náš skúsený operačný tím pri operácii používa najmodernejšie technické vybavenie a využíva čo najšetrnejšie miniinvazívne techniky,“ prezradil nám MUDr. Dzúr.

ZDROJ: KOŠICE:DNES
Publikované: 6. augusta 2018