Operácia je uskutočnená ultrazvukom, resp. kombinovanou metódou. Je rýchla, bezbolestná a účinná.

SIVÝ ZÁKAL SA U ČLOVEKA PREJAVUJE VEĽMI NENÁPADNE A POMALY

Máte zrazu pocit, ako keby ste pozerali cez hmlu alebo záves? Môže ísť o sivý zákal (katarakta), ktorý je najčastejším dôvodom slepoty na svete. Na Slovensku ho riešia len na niekoľkých miestach. Našťastie medzi nich patria aj Košice.

Objaviť sa môže v každom veku. Dokonca sa s týmto ochorením stretávajú aj malé detičky či novorodenci. U ľudí starších ako 65 rokov je pravdepodobnosť sivého zákalu až 50-percentná. Ešte väčší výskyt tohto ochorenia sa objavuje vo vekovom rozmedzí 75 až 80 rokov.

Zahmlené videnie

Príčiny jeho vzniku sú rôzne. V podstate však ide o bežné starnutie šošovky, keď sa mení a spomaľuje jej metabolizmus, čím sa postupne stáva menej priehľadnou. „Tento proces urýchľujú vyššie dioptrické chyby, zápaly či úrazy oka a iné ochorenia oka. Spomeňme napríklad zelený zákal (glaukóm), pri ktorom nastáva postupné poškodzovanie zrakového nervu. Proces však môže urýchliť aj cukrovka či dlhodobé užívanie niektorých liekov ako kortikoidy,“ vysvetľuje MUDr. Radka Pastorová z očnej kliniky 3F Mikrochirurgia oka.

Na rozvoj katarakty má nepriaznivý vplyv aj nezdravý životný štýl (fajčenie, drogy, UV žiarenie a pod.). „Sivý zákal bráni svetelným lúčom prejsť do oka, takže videnie nie je ostré, akoby bolo zahmlené. V začiatočnom štádiu zákal nijako neovplyvňuje videnie, takže si to pacient často ani neuvedomuje. Ak je objavený v týchto počiatočných štádiách, keď pacientovi neprináša zníženie videnia a ani mu neprekáža v bežnom živote, tak sa iba sleduje,“ dodáva očná lekárka.

Zákal sa môže rozvíjať niekoľko mesiacov, ale aj rokov. Keď dôjde k jeho progresii, začína ľuďom komplikovať život. Aj keď to nie je bolestivé, je to pre človeka veľmi nepríjemné. Bežné činnosti sa stávajú náročnejšie. „Vtedy si pacienti väčšinou uvedomia, že sa niečo deje a že by asi ,potrebovali nové okuliare. Je preto potrebné navštíviť očného lekára, ktorý diagnostikuje kataraktu,“ hovorí Pastorová.

Môžete oslepnúť

Ľudia vidia rozmazane a k doostreniu nepomáhajú ani okuliare. Zákal bráni svetelným lúčom prejsť do oka, takže videnie nie je ostré, ale zahmlené. „Pacienti popisujú rozmazané, zastrené videnie, citlivosť na svetlo. Akoby sa pozerali cez záves, resp. hmlu. Farby vidia skreslene a s menším kontrastom. Jas svetla je stlmený. Katarakta sa väčšinou vyvíja na oboch očiach súčasne, aj keď nemusí byť symetrická. Môže sa však natoľko zhoršiť, že pacient úplne oslepne. To sa dnes však už deje len v rozvojových krajinách, u nás sú tieto prípady ojedinelé,“ dodáva.

Toto ochorenie nie je možné liečiť žiadnymi liekmi. Je nutné chirurgické odstránenie, čiže operácia. Na väčšine pracovísk už prebieha v ambulantnej starostlivosti, takže nie je nutná hospitalizácia v nemocnici. „Operuje sa v lokálnej anestéze a ide vlastne o odstránenie skalenej šošovky a jej nahradenie umelou vnútroočnou šošovkou. Operačný výkon je uskutočnený ultrazvukom, resp. kombinovanou metódou, ktorá je dostupná len na niekoľkých pracoviskách na Slovensku.“ Na východe napríklad v očnej klinike 3F Mikrochirurgia oka. Je to najmodernejší typ operácie, kde sa kombinuje femtosekundový laser s ultrazvukom. Operácia je veľmi šetrná, rýchla, bezbolestná a v neposlednom rade účinná.

Zákal sa môže rozvíjať niekoľko mesiacov, ale aj rokov.

ZDROJ: KOŠICE:DNES
Publikované: 6. augusta 2018