logo

Operácie

Sme pripravení pomôcť aj vám. V 3F vykonávame všetky dostupné typy operačných zákrokov. Náš profesionálny tím si hravo poradí s akýmkoľvek problémom - od malých korekcií zraku až po náročné operácie zadného segmentu oka.

Prelex

Vnútroočná operácia, počas ktorej ultrazvukom alebo laserom odstránime vašu vnútroočnú šošovku a nahradíme ju multifokálnou umelou vnútroočnou šošovkou.

PRELEX

Vnútroočná operácia, počas ktorej ultrazvukom alebo laserom odstránime vašu vnútroočnú šošovku a nahradíme ju multifokálnou umelou vnútroočnou šošovkou. Sami uvidíte, že odteraz to pôjde jednoduchšie!

Ak pacienti po 40. roku života a najmä pri čítaní potrebujú zrazu okuliare, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o presbyopiu – stareckú vetchozrakosť. U niekoho je to skôr,
u iných neskôr, v súvislosti s predchádzajúcou krátkozrakosťou, resp. ďalekozrakosťou. Presbyopia nie je choroba. Ide o prirodzenú stratu elasticity a pružnosti vnútroočnej šošovky v dôsledku starnutia organizmu.

Na našej klinike vám pomôžeme a zbavíme vás okuliarov bezbolestne a natrvalo – metódou PRELEX a FemtoPRELEX. Ide o vnútroočnú operáciu, kde ultrazvukom (PRELEX) alebo za pomoci laseru (FemtoPRELEX) odstránime vašu vnútroočnú šošovku a nahradíme ju multifokálnou umelou vnútroočnou šošovkou. Samotná operácia je realizovaná ambulantne a je bezbolestná.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Refrakčné operácie

Refrakčné operácie sú operácie zamerané na zbavenie sa okuliarov. Ide o zmenu tvaru a hrúbky rohovky, čím sa zmení aj…

REFRAKČNÉ OPERÁCIE

Refrakčné operácie sú operácie zamerané na zbavenie sa okuliarov. Ide o zmenu tvaru a hrúbky rohovky, čím sa zmení aj dioptrická hodnota oka.

 

LASEK

Je metódou povrchovej ablácie rohovky. Na rozdiel od tradičnej PRK sa vytvorí tenká lamela epitelu (tenká vrstva na povrchu oka), ktorá sa pred samotným zákrokom odklopí. Po laserovaní sa znova priklopí a znižuje sa tým bolestivosť zákroku.

LASIK FEMTOLASIK

Ide o zákrok v hĺbke rohovky. Najskôr sa vytvorí lamela, ktorá sa odklopí, aby sa sprístupnili hlbšie vrstvy. Lamela sa odklopí a realizuje sa samotný excimerový zákrok. Po opätovnom zaklopení ostáva takmer celá rohovky neporušená, okrem tenkého prstenca rezu lamely. Tým je zabezpečená nízka bolestivosť zákroku. V dnešnej dobe sa lamela vytvára femtosekundovým laserom. Vtedy hovoríme o femtolasiku.

 

PRK

Najstaršia metóda laserového zákroku na odstránenie dioptrií. Je vhodná takmer pre všetkých záujemcov, hlavne pre tých, ktorí majú tenšiu rohovku a nespĺňajú kritéria pre iné laserové korekcie. Keďže sa počas operácie odstraňuje povrchová časť rohovky (epitel), a tým sa obnažia nervové zakončenia, je rekonvalescencia dlhšia a bolestivá.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Zelený zákal - glaukóm

Charakterizuje sa ako skupina očných ochorení, ktoré vedú k progresívnemu poškodeniu zrakového nervu.

GLAUKÓM

Glaukóm (zelený zákal) sa zvyčajne lieči kvapkami, ale v indikovaných prípadoch pristupujeme aj k operačnej liečbe. Cieľom operácie je znížiť vnútroočný tlak, a to zvyčajne tým, že zvýšime vstrebávanie vnútroočnej tekutiny. Realizujeme rôzne typy operácii. Konkrétny typ operácie vyberáme individuálne podľa pacienta a jeho nálezu.

Na našej klinike vykonávame: laserové iridotómie (preventívne alebo liečebné), cyklokryopexiu, cyklofotokoaguláciu, filtračné operácie, implantácie drenážnych antiglaukómových implantátov.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Strabizmus

Strabizmus je nerovnobežné postavenie očí pri pozeraní do diaľky, dochádza k zabiehaniu jedného oka dovnútra alebo von, prípade hore alebo…

STRABIZMUS

Strabizmus (škúlenie) sa primárne lieči správnou okuliarovou korekciou v detstve a rôznymi pleoptickými a ortoptickými cvičeniami. Ak nie je účinná tzv. konzervatívna liečba strabizmu (okuliarmi a cvičením), potom je indikovaná chirurgická liečba. Chirurgická liečba sa vykonáva zvyčajne v celkovej anestézii. Princíp operácie proti škúleniu spočíva v úprave okohybných svalov, čím sa dosiahne buď oslabenie ich sily, alebo ich posilnenie.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Sivý zákal - katarakta

K najčastejšie vykonávaným operáciám na svete patrí operácia sivého zákalu. A inak tomu nie je ani na našej klinike, kde…

SIVÝ ZÁKAL – KATARAKTA

K najčastejšie vykonávaným operáciám na svete patrí operácia sivého zákalu. A inak tomu nie je ani na našej klinike, kde sa radí na prvé miesto. Vzhľadom na skúsenosti našich chirurgov a prvotriedne prístrojové vybavenie, máme výborné výsledky. Pomohli sme už tisíckam pacientom zlepšiť kvalitu ich života.

 

PREDOPERAČNÉ VYŠETRENIE

Pred operáciou katarakty sa vykonáva podrobné predoperačné vyšetrenie. Je časovo náročné, preto sa pacient objednáva na presný čas. Okrem štandardných vyšetrení, ako meranie vnútroočného tlaku a refrakcie na našom pracovisku, robíme aj špecializované vyšetrenia. Meria sa optická mohutnosť šošovky, parametre prednej časti oka (aj OCT predného segmentu), OCT makuly (žltej škvrny), v niektorých prípadoch aj OCT terča zrakového nervu, topografia rohovky a endotelová mikroskopia. Tieto merania nám pomáhajú v diagnostike a správnom výbere umelej vnútroočnej šošovky pre každého pacienta individuálne. Špecifickým vyšetrením je meranie na navigačnom prístroji, ktorý nám následne pomáha počas operácie.

 

TYPY OPERÁCIÍ

Samotná operácia sa vykonáva v lokálnom znecitlivení a pod dohľadom anesteziológa. Klasická operácia spočíva v odstránení pôvodnej, kataraktou skalenej šošovky pacienta za pomoci ultrazvukovej energie. Tá „rozbije“ šošovku na menšie kúsky, ktoré sú následne odsaté z oka preč. Po pôvodnej šošovke ostane v oku púzdro, ktoré drží šošovku v presnej pozícii. Toto púzdro sa vyčistí a zaimplantuje sa doňho umelá vnútroočná šošovka.

Ako jedni z mála na Slovensku používame pri operácii aj femtosekundový laser. Ten má veľkú výhodu v tom, že s maximálnou presnosťou nám vytvorí otvory (vstupy) do oka a kruhový otvor do prednej časti púzdra šošovky (kapsulorexa), čím rozdelí šošovku na menšie časti. Okrem presnosti je ďalšou veľkou výhodou aj to, že  následne potrebujeme menšie množstvo ultrazvukovej energie na odstránenie šošovky, čím sa minimalizuje eventuálne tepelné poškodenie na vnútorných častiach oka.

 

VNÚTROOČNÉ ŠOŠOVKY

Aj pri výbere vnútroočných šošoviek prihliadame na to, že každý pacient je individuálny a má rôzne potreby, čo sa týka videnia, a preto poskytujeme celú škálu vnútroočných šošoviek.

Základným typom sú šošovky monofokálne. Tie zaostrujú do jednej vzdialenosti, a preto je po operácii nutná korekcia na blízku a strednú vzdialenosť (práca s PC a čítanie).

Pseudoakomodačné šošovky zabezpečujú ostré videnie do diaľky a na tzv. sociálne čítanie (texty v obchode, na zastávke, atď.). Pri práci na blízko je potrebná okuliarová korekcia (čítanie knihy, časopisu, ručné práce,…).

Multifokálne vnútroočné šošovky sú bifokálne alebo trifokálne. Bifokálne zabezpečujú ostré videnie na dve vzdialenosti, a to buď do diaľky a na blízko, alebo do diaľky a na strednú vzdialenosť (práca s PC). Trifokálne šošovky zaostrujú na všetky tri vzdialenosti.

Pre pacientov s vyšším astigmatizmom sú k dispozícii šošovky torické, a to monofokálne a multifokálne. Tie korigujú aj cylindrickú dioptriu.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Laserterapia

Laserterapia je relatívne moderná liečebná metóda. Využíva schopnosť lasera koagulovať – zrážať bielkoviny alebo ich zohrievať na vysokú teplotu a…

LASERTERAPIA

Laserterapia je relatívne moderná liečebná metóda. Využíva schopnosť lasera koagulovať – zrážať bielkoviny alebo ich zohrievať na vysokú teplotu a tkanivo buď zničiť na mieste, alebo ho odpariť. Laser je využiteľný na ošetrenie sietnice pri degeneráciách (oslabeniach), kedy sa spevní okolie degenerácie, ako aj pri glaukóme. Tu sa pomocou laseru urobia v dúhovke otvory, čím sa zlepší cirkulácia komorovej vody. Svoje využitie našiel aj po operácii katarakty, pri ktorej vzniká zakalenie šošovkového púzdra. Vtedy sa laserom urobí otvor do púzdra.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Operácie mihalníc a spojoviek

Na mihalniciach a spojovkách sa najčastejšie vyskytujú výrastky, nádory alebo duplikatúry. Ich odstránenie sa vykonáva v lokálnej anestézii…

OPERÁCIE MIHALNÍC A SPOJOVIEK

Na mihalniciach a spojovkách sa najčastejšie vyskytujú výrastky, nádory alebo duplikatúry. Ich odstránenie sa vykonáva v lokálnej anestézii. Najčastejšie je odstránenie klasicky chirurgické, ale v niektorých prípadoch je možné odstránenie elektrokauterom – nožom na princípe vysokofrekvenčného prúdu, ktorý pracuje s vysokou teplotou.

Ďalšou kategóriou sú plastické operácie na viečkach a spojovkách. Tu sa zo zdravotných dôvodov upravujú vekom alebo chorobou zmenené tkanivá do pôvodného tvaru.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Operácie rohovky

Rohovka je jedným z najdôležitejších optických médií oka. Jej základnou vlastnosťou je priehľadnosť.

OPERÁCIE ROHOVKY

Rohovka je jedným z najdôležitejších optických médií oka. Jej základnou vlastnosťou je priehľadnosť. Ak sa z nejakého dôvodu stane netransparentnou, je nutný operačný zákrok.

 

KERATOPLASTIKA

Keratoplastika je transplantácia rohovky v čase, kedy už nie je možná iná liečba. Transplantovaná môže byť v plnej hrúbke, vtedy hovoríme o perforačnej keratoplastike. Ak sa transplantuje len tenká predná časť, ide o prednú lamelárnu keratoplastiku (DALK). Ak je poškodená vnútorná časť rohovky (endotel), dochádza k nedostatočnému odvodňovaniu a následnému opuchu celej rohovky. Vtedy sa transplantuje tenká vnútorná časť (DMEK alebo DSEK).

Na našom pracovisku vieme tieto operácie realizovať aj za pomoci femtosekundového lasera. Veľkou výhodou je presnosť a zjednodušenie celej operácie.

 

CROSSLINKING

Ide o vytváranie pevnejších väzieb v tkanive rohovky. Kombináciou ultrafialového žiarenia (UV A lampou) a kvapkania vitamínu B2 (riboflavínu) dochádza k spevňovaniu rohovky. Samotný zákrok trvá asi 60 minút. Táto liečba sa realizuje v počiatočných štádiách keratokonusu, kedy potrebujeme ochorenie zastaviť a zastabilizovať. Keratokonus sa však touto metódou nedá vyliečiť.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

Operácie zad. segmentu oka

Rôzne patologické zmeny v sklovci – zákaly, zakrvácania možno odstrániť operačne – pars plana vitrektómiou.

Rôzne patologické zmeny v sklovci a na sietnici sa riešia operáciou, takzvanou  pars plana vitrektómiou. V dnešnej dobre sa operácia vykonáva cez tri porty zavedené do kavity sklovca. Na našom pracovisku štandardne vykonávame 25-gauge a 27-gauge vitrktómiu, teda vstupy do oka majú hrúbku len 0,55 mm resp. 0,4 mm.  Podľa stavu je možné operáciu realizovať ambulantne a v lokálnom znecitilivení alebo v celkovej anestézii.

OPERÁCIE ZADNÉHO SEGMENTU OKA

OPERÁCIE SKLOVCA

Rôzne patologické zmeny v sklovci – zákaly, zakrvácania možno odstrániť operačne, pars plana vitrektómiou. Táto metóda bola preverená u miliónov pacientov s vážnymi i menej vážnymi chorobami sklovca a sietnice. Podľa stavu je možné realizovať ju ambulantne a v lokálnom znecitlivení. Pri pars plana vitrektómii sa vstupuje do oka tenkými nástrojmi cez mikrootvory v očnom bielku.

OPERÁCIE SIETNICE

Pri operáciách sietnice vieme využiť vonkajší prístup (serkláž, plombáž, kryoretinopexia), ako aj vnútorný prístup (pars plana vitrektómia).

Tenkoihlová 25-27G vitrektómia je bezpečne použiteľná aj v ambulantnej chirurgii sietnice – pri operáciách epiretinálnych membrán, makulárnych dier a aj pri diabetických zmenách sietnice.

 

PREJSŤ NA CENNÍK

close