Košická očná klinika 3F Mikrochirurgia oka je jediným pracoviskom na východnom Slovensku, ktorá využíva celosvetovo najmodernejší spôsob operácie šošovky.

Strpčujú vám život okuliare či kontaktné šošovky? Postihol vaše oči sivý zákal alebo potrebujete iné chirurgické zákroky na spojovke, mihalniciach či operáciu viečok? Navštívte súkromnú kliniku 3F Mikrochirurgiu oka na Toryskej 1, kde sa o vás postará vysoko odborný personál.

Pracovisko 3F Mikrochirurgia oka je jedna zo súkromných očných kliník v Košiciach. V dnešnej forme existuje od roku 2003 ako druhé najstaršie zariadenie svojho druhu na Slovensku. Poskytuje široké spektrum služieb a zákrokov, ktoré sú vykonávané odborným personálom.

Venujú sa aj detským pacientom

Základná starostlivosť je zabezpečená dvoma oftalmologickými ambulanciami prvého kontaktu a optikou, kde sa o pacientov starajú vyškolené očné optičky. Okrem toho sa venujú aj detským pacientom so škuľavosťou. Sestra hneď po prvom vyšetrení začne s vašimi ratolesťami cvičiť. Naučí vás aj deti cviky na odstránenie škúlenia. V ambulanciách a v optike sa pacient objednáva na presný čas.

V mikrochirurgickej časti kliniky sú okrem ambulancií aj dve operačné sály. V laserovej sú realizované laserové zákroky na odstránenie refrakčných chýb oka, medzi ktoré patrí ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus, čo je zraková porucha spôsobená nerovnomerným zakrivením očnej rohovky. Pred zákrokom je pacient objednaný na kompletné predoperačné vyšetrenie. Lekár podľa vyšetrenia a výsledkov meraní zhodnotí vhodnosť pacienta a odporučí mu najvhodnejšiu metódu na odstránenie problému. Druhá operačná sála slúži na operáciu sivého zákalu a iné chirurgické zákroky na spojovke a mihalniciach, vrátane operácií viečok.

Jedinečná technológia

Hlavnou náplňou pracoviska je chirurgia na odstránenie sivého zákalu. Pacient pred operáciou absolvuje plánované vyšetrenie. Okrem základných úkonov klinika využíva na zlepšenie starostlivosti a kvality pooperačného výsledku navigačný prístroj Verion. Je to nová a jedinečná navigačná technológia, ktorá s dokonalou presnosťou zmeria očnú chybu a vypočíta jej ideálnu korekciu pomocou vnútroočnej šošovky. Vďaka Verionu vidí chirurg počas operácie líniu, ktorá udáva smer umiestnenia a pootočenia šošovky. Týmto spôsobom je možné odstrániť astigmatizmus s maximálnou presnosťou a efektivitou.

Laserová operácia

Od januára 2015 klinika pracuje aj s prvým laserom používaným na laserovú operáciu šošovky. Je to Femtosekundový laser LenSx. Táto metóda sa označuje aj ako femtokatarakta, čo je celosvetovo najmodernejší spôsob operácie šošovky (číra šošovka z refrakčných dôvodov, resp. sivý zákal).

Týmto prístrojom bolo na celom svete doteraz operovaných viac ako 400 000 pacientov. Klinika je prvým a jediným pracoviskom na východnom Slovensku a druhým na Slovensku, ktoré túto technológiu využíva.

Pacient pred operáciou absolvuje plánované vyšetrenie

HLAVNOU NÁPLŇOU PRACOVISKA JE CHIRURGIA NA ODSTRÁNENIE SIVÉHO ZÁKALU

Čo je vnútroočná šošovka?

Sivý zákal (katarakta) je zákal ľudskej šošovky. Tá je v zdravom oku číra a uložená za zreničkou. Príznakom tohto ochorenia je najmä hmlisté videnie, ktoré sa postupne zhoršuje. Dnes je možné tento problém odstrániť vložením implantátu – vnútroočnou šošovkou, ktorá nahradí funkciu starej šošovky. Zavedením tohto implantátu je takisto možné nahradiť aj okuliare.

„Pozitívna skúsenosť s operáciou u našich pacientov je posilnená aj správnym výberom vnútroočnej šošovky, ktorý prebieha počas prvotného predoperačného vyšetrenia. Je nutné podotknúť, že nie každý pacient je vhodným kandidátom pre akúkoľvek šošovku. Preto sa snažíme o pacientovi zistiť čo najviac informácií z jeho osobného života ako záľuby, pracovné prostredie, spôsob práce či pooperačné očakávania pacienta. Po skompletizovaní informácií sa s pacientom dohodneme na šošovke, ktorá bude preňho najefektívnejšia.

Na našom pracovisku máme na výber okrem klasickej monofokálnej šošovky aj šošovky bi a multifokálne, a tiež šošovky pseudoakomodačné. Samozrejmosťou sú šošovky torické, ktoré korigujú astigmatizmus,“ hovorí MUDr. Radka Pastorová z 3F Mikrochirurgia oka.

Pre lepšie pochopenie

Šošovky monofokálne zabezpečujú ostrú viditeľnosť len na jednu vzdialenosť – diaľka alebo čítacia vzdialenosť. Šošovky bifokálne v sebe kombinujú dobrú zrakovú ostrosť na diaľku a aj na čítaciu vzdialenosť. Najvyššie v rade sú multifokálne šošovky. Tie zabezpečujú spokojnosť pacienta pri každodenných činnostiach vo všetkých vzdialenostiach (diaľka, čítacia vzdialenosť a aj práca s počítačom). Dôležitou skupinou sú šošovky akomodačné, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa správali podobne ako šošovka pôvodná, teda telu vlastná. Celkový dojem 3F Mikrochirugie oka dotvára aj príjemné prostredie, krátke čakacie doby na vyšetrenie, keďže pacienti sú objednávaní na určitý čas a v neposlednom rade milý a vysoko odborný personál.

ZDROJ: KOŠICE:DNES
Publikované: 6. augusta 2018